Spotkanie z Krzysztofem Łozińskim 17.11 Wejherowo

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Łozińskim, działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u, pomysłodawcą oraz przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji, które odbędzie się 17 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.


...To była połowa listopada, pierwsza odsłona awantury o Trybunał Konstytucyjny. W rozmowie z kolegą przez telefon rzucił: „Cholera, trzeba powołać Komitet Obrony Demokracji, tak jak kiedyś mieliśmy KOR”. Kolega odpowiedział: „To napisz to”. Więc Krzysztof Łoziński usiadł do peceta w swoim domu w Cybulkach pod Giżyckiem. Napisał: „Co robić? To samo co robił KOR. Pisać listy otwarte i zbierać pod nimi podpisy, tworzyć raporty (...) Celem nie jest obalanie legalnie wybranych władz państwa, lecz obrona demokracji, praworządności, praw człowieka.
Jego artykuł powstał, kiedy PiS zaczynał pacyfikować Trybunał Konstytucyjny. Trafił w swój czas i nadzieje ludzi.


Krzysztof Łoziński pisarz, publicysta, założyciel wolnych związków zawodowych, działacz mazowieckiej „Solidarności”. Nękany przez SB, więziony. W 1968 r. podpisuje protest przeciwko zakazowi wystawiania „Dziadów” Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym. Wylatuje za to ze studiów. W latach 80. bezpieka utrudnia mu znalezienie pracy. Zakłada szkołę sztuk walki, uczy kung-fu i dżudo. Już w wolnej Polsce przez chwilę jest w pierwszym zespole „Wyborczej”. Chodzi po górach. Himalaje, Hindukusz. „Raczej trudne ściany niż sama wysokość” – mówi.
Z PiS walczy, jeszcze zanim pojawia się myśl o założeniu KOD. Wydaje „Raport gęgaczy” (z Piotrem Rachtanem), książkę opisującą mechanizmy działania PiS. „W 150 egzemplarzach, bo na tyle było stać emeryta” – przekonuje. I wylicza, że w książce opisał „700 kłamstw i manipulacji PiS”. Te 150 egzemplarzy to za mało, by książka odbiła się szerokim echem. Wkrótce potem PiS wygrywa wybory.

(źródło:Polityka, Studio Opinii)

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/131447107564096/

Posted in Wydarzenia and tagged , , , , , .