Spotkanie z Barbarą Nowacką w ramach Rozmów Czwartkowych – Gdańsk 02.02.2023

W ramach cotygodniowych KOD-owych Rozmów Czwartkowych, 02.02.2023 gościliśmy w naszym biurze w Gdańsku posłankę na sejm z okręgu gdyńskiego #BarbaręNowacką.
Spotkanie poprowadziła przewodnicząca pomorskiego #KOD #EwaTopór_Nawarecka. Na początku spotkania nasza Gościni otrzymała z rąk Przewodniczącej prezent w postaci albumu ze zdjęciami „Alfabet Pomorskiego KODu”. Rozmawialiśmy o przyszłości Polski, o wyborach, co nas czeka po wygranych wyborach, jak szybko i czy w ogóle uda się przywrócić ład konstytucyjny w Polsce. Znaczną część dyskusji zajęły rozważania na temat ilości list do parlamentu, czy będzie to jedna lista, dwie a może nawet trzy. Usłyszeliśmy że Koalicja Obywatelska wielokrotnie zwracała się do partii opozycyjnych z propozycją startowania z jednej listy, przy wspólnej liście politycy muszą schować swoje ego co nie każdemu odpowiada. Konkretnego odzewu na razie nie ma, a czasu coraz mniej na działania. KO na razie szykuje się do samodzielnego startu. W sytuacji gdy inne partie będą chciały do niej dołączyć to podejmą współpracę ze wszystkimi.
Rozmawialiśmy również o OKW, o tym ze jest to projekt KOD, a ostatnio na koordynatora z ramienia Koalicji Obywatelskiej został powołany Sławomir Nitras i zapowiada się znakomita współpraca. Na pytanie „Co z tą Polską? Co z opozycją?” posłanka odpowiedziała, że bywało raz lepiej, raz gorzej ale musi być determinacja żeby wygrać wybory. Potrzeba ludzi którzy chcą działać, a nie siedzieć w ławach poselskich.
Poruszone zostały również tematy mediów i szkolnictwa. Media trzeba naprawić, przywrócić społeczny charakter mediów publicznych. W temacie szkolnictwa, należy odciążyć kadrę nauczycielską, a najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie 30% materiału programowego. Powstał projekt odnośnie klauzuli sumienia, który jest w fazie beta i idzie do konsultacji. Nie może być tak, że lekarz pracujący w szpitalu bądź w przychodni w ramach NFZ odmawiał pacjentce lub pacjentowi jakiegokolwiek zabiegu. Pracując w prywatnym gabinecie, lub klinice może się powołać na klauzulę.
Na spotkaniu nie zabrakło pytania o lekcje religii, na co Pani Posłanka odpowiedziała, że powinny odbywać się w salce katechetycznej, w czasie pozalekcyjnym. Padło pytanie o związki jednopłciowe i tu padła odpowiedź ze Inicjatywa Polska i Barbara Nowacka są za pełną tolerancją.
Trzeba pamiętać, że należy ignorować na listach do parlamentu nieaktywnych posłów oraz te osoby które są znikąd.
Link do spotkania :
Posted in Relacje.