Rozmowy niekontrolowane – Spotkanie z Władysławem Frasyniukiem – Gdańsk 19.12.2022 – ASO

W ramach Akademii Społeczeństwa Otwartego, z okazji 7-lecia Komitetu Obrony Demokracji, w biurze #KODPomorskie odbyło się spotkanie z #WładysławFrasyniuk związkowcem, politykiem, działaczem opozycji demokratycznej, więźniem politycznym w PRL, prowadzone przez przewodniczącą pomorskiego #KOD #EwaTopór_Nawarecka.
Tematyką spotkania była nie tylko obecna sytuacja polityczna w Polsce, ale też wiele wspomnień z okresu, kiedy nasz gość został skazany i aresztowany w latach osiemdziesiątych. Władysław Frasyniuk podzielił się swoimi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi postrzegania opozycji. Wyraził, że martwi się opozycją, bo z jej strony brakuje jasnej oferty. Kwestionował zachowanie opozycji, w tym władz samorządowych o braku sprzeciwu na wiele poczynań rządzących – np. w kwestii węgla. O braku zaangażowania posłów opozycji w pozyskiwaniu elektoratu małych miejscowości, czy wsi. O braku zaplecza stojących za Tuskiem. Braku determinacji i odwagi. Krytyce poddał też media, które czas antenowy oraz łamy prasy codziennej poświęcają na sprawy mniej istotne, zamiast nieustannie, bez skrupułów, punktować partię rządzącą. Poddał też ocenie sposób rządzenia Kaczyńskiego – rządzenie konfliktem i grą na konflikt kulturowy. Były też pytania słuchaczy – o opinię dotyczącą umowy sprzedaży Lotosu, o pomysł na odsunięcie od władzy Zbigniewa Ziobry, o tym, czy powinna być jedna lista czy ciekawe pytanie co by zrobił, gdyby był Ministrem Sprawiedliwości? W odpowiedzi usłyszeliśmy – przywrócił wybory bez naruszenia prawa, wprowadził edukację prawną praw i obowiązków państwa do obywateli i odwrotnie, obywateli do państwa, szybką karę skutek/kara i zlikwidował ośrodek w Gostyninie.
Były też słowa uznania dla KODu pomorskiego za działalność i zalecenie angażowania w naszą aktywność polityków opozycji. Po oficjalnym zakończeniu była grupowa fotografia, a później, nieoficjalne rozmowy, bo trudno było się rozstać z tak wspaniałym gościem.
Link do relacji ze spotkania: https://fb.watch/hwCDjNbDxy/
Posted in Relacje.