Międzynarodowy Dzień Tolerancji – Gdańsk 16.11.2022

Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony w dniu 16 listopada skłonił nas do zorganizowania wydarzenia #Jestemczłowiekiem_potrzebuję .
W centralnym miejscu gdańskiej dzielnicy Oliwa, przy uczęszczanym przejściu dla pieszych, stanęliśmy z kartonami, na których widniały hasła mające zwrócić uwagę przechodniów oraz kierowców na ludzkie potrzeby. Stojąc obok siebie tworzyliśmy szpaler haseł zapisanych na kartonach. Staliśmy w ciszy, bez żadnych przemówień, bo tylko hasła na kartonach miały „przemawiać”.
Akcją kartony chcieliśmy zwrócić uwagę i przypomnieć, że każdy człowiek jest człowiekiem i bez względu na to kim jest i kim się czuje, potrzebuje zrozumienia, miłości, pomocy, wsparcia i troski drugiego człowieka. Przechodnie zatrzymywali się, przyglądali, czytali i pozytywnie komentowali.
Inspiracją organizacji naszego było „Dopokąd idę” – spotkanie literacko-muzyczne w Oliwskim Ratuszu Kultury organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji przez Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani”. Na wydarzenie udaliśmy się po akcji kartony, zabierając na spotkanie nasze hasła. Tytuł spotkania „Dopokąd idę” zaczerpnięty z wiersza „Pielgrzym” Cypriana Kamila Norwida wprowadzał w jego charakter. Było ono historią o drodze, o szukaniu swojego miejsca, o marzeniu o własnym domu, gdzie „w kuchni piec i świeży chleb”. Śpiewane były psalmy i recytowane wiersze, między innymi przez gdańskiego aktora Jerzego Kiszkis.
Spotkanie zakończył zaśpiewany wiersz „Pielgrzym”, do którego podkład muzyczny napisała prezes Stowarzyszenia Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani”, członkini pomorskiego #KOD #BeataPawlik, kończący się słowami – przecież i ja ziemi tyle mam, ile jej stopa ma pokrywa, Dopokąd idę!
Posted in Relacje.