„Jestem Mariupol Jestem Azovstal” – Gdańsk 14.10.22

Ukraińscy wolontariusze organizacji pozarządowej Mariupol Civil Movement, w wielu europejskich miastach przeprowadzają akcję #JestemMariupolJestemAzovstal. Chcą pokazać światu, że Ukraina jest w stanie wojny i że dziś cywile i dzieci nadal giną, a spokojne miasta i domy nadal są niszczone.
Celem wydarzenia jest poinformowanie ludności Europy, że dziś Ukraina walczy nie tylko o siebie, ale także o cały cywilizowany świat.
Wolontariusze zwrócili się do #KomitetObronyDemokracjiRegionPomorze o pomoc w organizacji wydarzenia, zapewnienie porządku publicznego podczas wydarzenia oraz nagłośnienie wydarzenia, aby mogło w nim uczestniczyć jak najwięcej osób.
Do Gdańska przyjechali z godzinnym opóźnieniem, bo po drodze zespół się im samochód. Czekaliśmy na nich w głównym miejscu miasta.
W wydarzeniu wzięli udział ci, co bezpośrednio brali udział w obronie Mariupola oraz ci którzy ucierpieli przez wojnę. Pokazali nam zdjęcia jak przed wojną wyglądał Mariupol oraz zdjęcia zniszczonego dziś miasta. Ze wzruszeniem opowiadali o swoim mieście, które było najpiękniejsze na świecie, a którego dzisiaj już nie ma. Opowiadali o swoich przeżyciach i o tym co spotkało ich najbliższych. Zapewniali, że są gotowi dalej dzielnie bronić swojego kraju, bo od jego obrony zależy bezpieczeństwo całej Europy. Ale do obrony Ukrainy i granic Europy, potrzebują wsparcia. Nie ludzi, bo ludzi mają wystarczająco, tylko niezbędnego do tego sprzętu. Pokazali nakręcony film o Mariupolu, który wyświetliliśmy na gdańskich murach. Wydarzenie zakończyło się odegraniem Hymnu Ukrainy.
Posted in Relacje and tagged , , , , .