Czytamy KONSTYTUCJĘ VI edycja – 03.05 Gdańsk

3 maja 1791 roku w naszym kraju uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucję.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja były przez długi czas zakazane. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Jest ono szczególnie ważne teraz, gdy obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza jest nagminnie łamana przez władzę tzw. Zjednoczonej Prawicy.
Dlatego zaczęliśmy czytać Konstytucję. Lotne brygady KODu i naszych sympatyków spotykały się w różnych miejscach Trójmiasta od 2016 roku. Obowiązywał biało-czerwony strój i obowiązkowa Konstytucja w ręku. Od 2017 czytamy Konstytucję stacjonarnie w jednym miejscu z okazji jej święta. W 2020 znów wróciliśmy do Lotnej Konstytucji i mimo, że czas covidowy nie pozwalał czytać, to wspierana przez wolontariuszy nasza z liter utworzona KONSTYTUCJA pokazała się w wielu miejscach 3 City. Bądźmy więc razem i w tym roku w tak uroczystym dniu, aby pokazać swoje przywiązanie do wartości konstytucyjnych oraz państwa prawa prawa.
Spotykamy się 03 maja 2021 r. o 12:00 przy fontannie Neptuna w Gdańsku, aby wspólnie świętować, przypominając artykuły naszej Konstytucji. Mile widziane barwy narodowe.
Do zobaczenia!

Pamiętajcie, że wciąż trwa pandemia koronawirusa. Obowiązują więc maseczki i dystans społeczny.

Posted in Wydarzenia and tagged , , , , , , .