Akademia Społeczeństwa Otwartego – 02.04.22 online

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach naszej Akademii Społeczeństwa Otwartego. 2 kwietnia o 10:00 swój wykład wygłosi MICHAŁ RUSINEK - profesor na Wydziale Polonistyki UJ, który specjalizuje się we współczesnych teoriach retorycznych, teorii literatury i teorii przekładu literackiego. Felietonista, pisarz, tłumacz. Opublikował ostatnio (wraz z prof. Katarzyną Kłosińską): „Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów” (wyd. Znak, Kraków 2019). Członek Rady Języka Polskiego PAN i Polskiego PEN Clubu.
Pan profesor będzie mówił na temat:
„Współczesny patriotyzm na tle retoryki dobrej zmiany”:
"Co dziś oznacza słowo „patriotyzm”? Czy zostało całkowicie zawłaszczone przez jedną opcję polityczną i jak się ma do obywatelskości? Czy uczyć patriotyzmu można wyłącznie w perspektywie historycznej, czy posługiwanie się tym słowem jest dziś deklaracją polityczną? Jak się jawi patriotyzm na tle językowego eksperymentu spod szyldu „dobrej zmiany”? Jakie jeszcze - oprócz zawłaszczenia - operacje na języku można w tym eksperymencie zauważyć i dlaczego to ważne, by je zauważać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w moim wykładzie"
Sobotnie wystąpienie profesora Rusinka będzie można oglądać bezpośrednio w aplikacji MSTeams: https://l.messenger.com/l.php... ,
na stronach
FB KOD Pomorze oraz na fp VideoKOD (ale tu wyjątkowo dopiero w poniedziałek).

Posted in Wydarzenia and tagged , , , , , .