84 Rocznica Nocy Kryształowej – 09.11.22 Gdańsk

Trójmiasto mówi NIE faszyzmowi, nacjonalizmowi, rasizmowi i antysemityzmowi!

W tym roku z 9 na 10 listopada mija 84 rocznica Nocy Kryształowej, która za sprawą nazistów stała się symbolem orkiestrowania zbiorowej nienawiści wobec konkretnej grupy etnicznej w postaci 400.000 Żydów niemieckich oraz niedwuznacznym sygnałem tego, co miało nastąpić.

Brutalna przemoc miała przede wszystkim zastraszyć ludność żydowską oraz skłonić ją do emigracji oraz zniechęcić przeciętnego Niemca do solidaryzowania się z sąsiadem pochodzenia żydowskiego.

Od 1989 r. w tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Niestety faszyzm, rasizm, antysemityzm i ksenofobia wszelkiej maści są nadal narzędziem wielu środowisk i rządów, w związku z czym chcemy już po raz piąty uczcić tę rocznicę również w Gdańsku. Nie ma i nie będzie naszej zgody na mowę nienawiści, marginalizację i ostracyzm względem różnych mniejszości. Do zobaczenia pod Bramą Złotą w Gdańsku o godz. 20, skąd razem udamy się do Teatru Szekspirowskiego, gdzie przy makiecie Wielkiej Synagogi odbędzie się druga część obchodów. Zapraszamy!

Posted in Wydarzenia and tagged , , , , , , , , , .