Lotna KONSTYTUCJA i „Sędziowie pod presją”- Sopot 11.11.2022

#LOTNAKONSTYTUCJA zawsze staje na ulicach Trójmiasta, aby przypomnieć, że nierozłącznie wiąże się z naszą walką o demokrację, o niezależność sądów i naszym wsparciem dla niezawisłości sędziów, a przede wszystkim o konieczności przestrzegania treści Konstytucji najwyższego aktu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej!
Dziś 11.11.2022 stanęła w Sopocie przed pokazem filmu „Sędziowie pod presją” połączonym z dyskusją, w której udział wzięli sędzia #IgorTuleya, Prezydent Miasta Sopotu #JacekKarnowski, producentka i scenarzystka filmu #IwonaHarris i studentka prawa #MartaKotłowska.
Sala kinowa sopockiego Multikinia zgromadziła wielu sędziów, między innymi – Dorotę Zabłudowską, Igora Tuleyę, Krystiana Markiewicza, Pawła Juszczyszyna.
Film „Sędziowie pod presją” poświęcony polskim sędziom, którzy w czasie ataku na wolne sądy postępowali zgodnie z własną etyką. Głównymi bohaterami filmu są #IgorTuleya i #WaldemarŻurek, którzy razem z niezależnymi prokuratorami i adwokatami bronią prawa obywateli do niezależnych sądów. Film pokazuje jak władza chce zniewolić sądy, a tym samym odebrać obywatelom prawo do niezależnego osądzania. Uświadamia widzowi, że los sędziów to problem nas wszystkich. Mocne są słowa padające z ekranu – sędzia jest samotny, gdy przeciw niemu jest rząd, społeczeństwo i media czy – polski sędzia jest pozbawiony gwarancji, jest zdany na własną odwagę.
Debata po filmie poruszała wielu tematów związanych z filmem, jak również z osobistymi przemyśleniami debatujących. Na pytanie skierowane do sędziego Igora Tulei – skąd pan bierze siłę? pierwszą szybką odpowiedzią jest – nikotyna, drugą – siłę dają obywatele wspierający sędziów! Na zakończenie debatujący odpowiadali na pytanie – gdzie jesteśmy? Igor Tuleya odpowiedział – nie jest źle. Może to jeszcze potrwa, ale dopóki walczymy jesteśmy wygrani.
Po najdłuższej nocy zawsze wstaje dzień!
Posted in Relacje and tagged , , , , .