4 czerwca Dzień Wolności i Solidarności – Gdańsk

4 czerwca to wyjątkowo radosna rocznica dla Polski. Tego dnia w 1989 roku odbyła się I tura pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce po II wojnie światowej, będących wynikiem zasad uzgodnionych podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybory te stały się początkiem pozytywnych przemian w naszym kraju. Opozycja demokratyczna zdobyła wówczas 161 miejsc w Sejmie i 99 w Senacie, co zdecydowanie zmieniło układ sił politycznych. Joanna Szczepkowska ogłosiła, że w dniu 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm.
W tym roku mija 31 lat od tamtych wydarzeń. Tymczasem trudno nie odnieść wrażenia, że historia właśnie zatocza koło. Za nami wybory, które się nie odbyły, bo tak zdecydowało dwóch panów… Przed nami kolejne wybory, wybory, które budzą pytania i wątpliwości. Czy naprawdę będą wolne? Może tylko częściowo wolne, jak w 1989 roku?
Od pięciu lat w naszym kraju rządzący bezpardonowo łamią Konstytucję. Posługując się kłamliwą propagandą, przywołującą na myśl najczarniejsze karty w dziejach Polski, omamiają nieświadomych zagrożeń obywateli. Niewysoki pan z ogromnym ego, któremu się wydaje, że jego ból jest lepszy niż nasz, grozi swoim oponentom użyciem siły, gdyby próbowali przypadkiem wpłynąć na narzucany przez niego „bez żadnego trybu” termin głosowania. To, że termin ten nie ma umocowania w przepisach prawa, nic dla niego nie znaczy… „Ma być tak, bo ja tak chcę i koniec”!
Chociaż wydaje się, że nasz kraj spowija wyjątkowo ostry cień mgły, nie wolno tracić nadziei. W 1989 roku wygrała demokracja i wygra również w 2020!
Nie pozwolimy żadnej partii odebrać sobie wolności!
W rocznicę 4 czerwca, w Dniu Wolności i Solidarności, od 4 lat Komitet Obrony Demokracji cyklicznie organizuje w całej Polsce wydarzenia związane z rocznicą wyborów w 1989 roku. Od 4 lat spotykamy się w Gdańsku na koncertach, piknikach wiecach, czy przemarszach.
Więc jak co roku świętujmy 31. rocznicę zwycięstwa. Spotykajmy się w Gdańsku na Placu Solidarności o godzinie 15:00.

Nie zapominajmy, że, mimo znoszenia obostrzeń, nadal trwa pandemia koronawirusa. Pamiętajmy więc o bezpieczeństwie. Załóżmy maseczki. Zachowajmy odpowiednią odległość od pozostałych 48 uczestników wydarzenia.

Posted in Wydarzenia and tagged , , , , , , , .