101 rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego – Sopot 19.02.2023

🇵🇱 Z okazji 101. rocznicy urodzin Władysława Bartoszewskiego, w niedzielę 19 lutego o godz. 12.00, pod pomnikiem Profesora, przy dworcu kolejowym w Sopocie (Sopot Centrum), złożone zostaną kwiaty 💐
Na niedzielną uroczystość zapraszają Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Piotr Bagiński, przewodniczący Rady Miasta oraz Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym – inicjator i fundator sopockiego pomnika. Współorganizatorem wydarzenia jest: Komitet Obrony Demokracji.
Dobrze znany mieszkańcom Sopotu pomnik prof. Władysława Bartoszewskiego, autorstwa Jacka Kicińskiego stanął przy dworcu kolejowym w Sopocie w lipcu 2020 r. Wcześniej, w roku 2007 Rada Miasta nadała Władysławowi Bartoszewskiemu tytuł honorowego obywatela Sopotu.
❤️ Profesor Władysław Bartoszewski (ur. 19 lutego 1922 r.) to postać wybitna. Jego zaangażowanie publiczne budziło podziw i może być wzorem do naśladowania. Jak mówił o nim historyk Andrzej Friszke: „(…) jest jedną z barwniejszych postaci kręgów warszawskiej inteligencji. Wybitny znawca okupacyjnej konspiracji, warsawianista, kronikarz, bibliofil i bibliograf, profesor KUL i sekretarz generalny PEN Clubu, niepokorny inteligent, więzień polityczny różnych epok i reżimów, inicjator dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. W tej niezwykłej osobie skupiło się wiele talentów, pasji, bardzo różnych form ekspresji”.
W niepodległej Rzeczypospolitej profesor Bartoszewski reprezentował Polskę jako ambasador w Austrii w latach 1990-1995. Dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych. W 1997 roku został senatorem RP, uzyskując 470 tys. głosów. Całe życie poświęcił walce o suwerenną, demokratyczną, szanowaną w Europie i na świecie Ojczyznę.
Posted in Wydarzenia and tagged , , , , .